تلفن تماس

02191097212

ساعت کاری

9 تا 17 هر روز هفته

Bluesky Social: در داخل پلتفرم رسانه اجتماعی غیرمتمرکز جدید

مسیر: 
Bluesky Social: در داخل پلتفرم رسانه اجتماعی غیرمتمرکز جدید
Bluesky Social: در داخل پلتفرم رسانه اجتماعی غیرمتمرکز جدید
Bluesky Social: در داخل پلتفرم رسانه اجتماعی غیرمتمرکز جدید

فهرست مطالب Bluesky Social: در داخل پلتفرم رسانه اجتماعی غیرمتمرکز جدید

نگاهی درونی به Bluesky Social، پلتفرم جدید رسانه اجتماعی غیرمتمرکز با رویکردی آشنا به میکروبلاگینگ داشته باشید. آیا به پلتفرم رسانه اجتماعی جدید با هدف رقابت با توییتر علاقه دارید ؟ Bluesky یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز است که توسط مدیر عامل جی گرابر هدایت می شود و جک دورسی از بنیانگذاران توییتر در هیئت مدیره آن حضور دارد.

Bluesky Social: در داخل پلتفرم رسانه اجتماعی غیرمتمرکز جدید

Bluesky چیست؟

در دسامبر 2019، دورسی از طریق مجموعه‌ای از توییت‌ها اعلام کرد که توییتر به یک تیم مستقل کوچک تا پنج نفر کمک مالی می‌کند تا استانداردی باز و غیرمتمرکز برای رسانه‌های اجتماعی ایجاد کند. هدف این بود که توییتر روزی به مشتری این استاندارد تبدیل شود. دورسی چندین عامل را که باعث این حرکت شده است را برجسته کرد:
چالش های ناشی از کنترل متمرکز شامل مشکلات در اجرای سیاست های جهانی برای رسیدگی به سوء استفاده و اطلاعات نادرست است.

تغییر ارزش رسانه های اجتماعی از میزبانی و حذف محتوا به الگوریتم های توصیه. این الگوریتم ها، که در حال حاضر به طور معمول اختصاصی هستند، توجه کاربران را معطوف می کنند. دورسی امیدوار است Bluesky اجازه دهد تا جایگزین هایی ساخته شود .

انگیزه های موجود در رسانه های اجتماعی اغلب به جای ترویج مکالمات آموزنده و سالم، توجه را به محتوای بحث برانگیز و ظالمانه جلب می کند.

پیشرفت‌های فناوری اخیر، مانند بلاک چین، راه‌حل‌های غیرمتمرکز را قابل دوام‌تر کرده است. این راه حل ها می تواند منجر به میزبانی باز و بادوام، حاکمیت و کسب درآمد شود.

Bluesky تلاش می کند تا شبکه های اجتماعی را شبیه به ایمیل، وبلاگ ها یا شماره تلفن ها به عنوان سیستم های باز که تعاملات آنلاین را تسهیل می کنند، عمل کند. توسعه دهندگان Bluesky پروتکل AT را ایجاد کردند که رو به اتمام است. هدف پروتکل AT این است که رسانه های اجتماعی مدرن و مکالمات عمومی آنلاین را بیشتر شبیه به دوران اولیه اینترنت کند، زمانی که هر کسی می توانست یک وبلاگ ایجاد کند یا از RSS برای دنبال کردن چندین وبلاگ استفاده کند. برنامه Bluesky ویژگی های این پروتکل را نشان می دهد.

Bluesky امیدوار است که این امر منجر به پیشرفت‌های جدیدی در رسانه‌های اجتماعی شود و محققان و جوامع را قادر می‌سازد تا مسائلی را که در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی با آن‌ها مواجه هستند، همانطور که دورسی توییت کرده است، حل کنند.

مشکلات رسانه های اجتماعی Bluesky امیدوار است حل شود

اکثر شبکه های اجتماعی سنتی پلتفرم های بسته ای هستند که توسط یک مرجع مرکزی کنترل می شوند که مجوزهای کاربر و توسعه دهنده را دیکته می کند. اگر کاربر تصمیم به ترک یک شبکه اجتماعی سنتی داشته باشد، باید از نو شروع کند و ارتباطات و محتوای خود را از دست بدهد. برای توسعه دهندگان، ایجاد یک برنامه جدید نیازمند غلبه بر اثرات شبکه و بازسازی نمودار اجتماعی از ابتدا است. علاوه بر این، اگر بخواهند با استفاده از APIهای این شرکت‌ها بسازند، خطر بسته شدن ناگهانی آن‌ها وجود دارد.

به طور مشابه، اگر پلتفرم قوانین خود را تغییر دهد، تولیدکنندگان محتوا ممکن است مخاطبان خود را از دست بدهند. پروتکل AT برای تغییر این سناریو طراحی شده است و محیطی بازتر، دموکراتیک و نوآورانه را برای کاربران، توسعه دهندگان و سازندگان محتوا ارائه می دهد.

نحوه دریافت کد دعوت Bluesky

راه های مختلفی برای دریافت دعوتنامه به Bluesky وجود دارد. شما می توانید در لیست انتظار ثبت نام کنید و منتظر دعوتنامه برای پیوستن از Bluesky باشید . می توانید از دوستان خود در شبکه های اجتماعی دیگر بپرسید که آیا دعوت نامه دارند یا خیر. می توانید کد دعوت Bluesky را در توییتر جستجو کنید. آخرین نتایج را بررسی کنید و به سرعت پاسخ دهید تا دعوت نامه دریافت کنید. (این روشی است که برای من جواب داد.) حتی می توانید یک کد دعوت برای Bluesky در eBay خریداری کنید.

نحوه ایجاد اکانت Bluesky

هنگامی که کد دعوت خود را دریافت کردید، می توانید حساب خود را در وب سایت یا برنامه Bluesky از فروشگاه App یا Google Play ایجاد کنید . می‌توانید سرور Bluesky پیش‌فرض (you@bsky.social) را انتخاب کنید یا این دستورالعمل‌ها را برای استفاده از دامنه خود (you@yourdomain.com) دنبال کنید. بعداً می‌توانید در تنظیمات حسابتان دامنه خود را تغییر دهید. سپس کد دعوت، ایمیل، رمز عبور و تاریخ تولد خود را وارد کنید. در نهایت یک دسته کاربری را انتخاب کنید. بعداً می‌توانید این را در تنظیمات حساب خود تغییر دهید.

چگونه نمایه Bluesky خود را ویرایش کنیم

هنگامی که تنظیمات حساب خود را کامل کردید، می خواهید قبل از برقراری ارتباط با دیگران، از نمایه خود بازدید کرده و آن را ویرایش کنید. می‌توانید عکس روی جلد، عکس نمایه، نام نمایشی و توضیحات ۲۵۶ کاراکتری اضافه کنید. در حالی که فیلد خاصی برای پیوند به وب سایت یا سایر پروفایل های اجتماعی شما وجود ندارد، می توانید پیوندی را در توضیحات قرار دهید.

نحوه ارسال به روز رسانی در Bluesky

Bluesky به شما امکان می دهد به روز رسانی های 300 کاراکتری را با متن، حداکثر چهار تصویر و لینک ارسال کنید. توجه داشته باشید که همه نمایه‌ها و پست‌ها عمومی هستند و محتوای کاربری که به اشتراک می‌گذارید مشمول شرایط خدمات Bluesky است . در چارچوب شرایط خدمات، Bluesky خاطرنشان می‌کند که وقتی محتوایی (مانند متن، تصویر یا ویدیو) را در یک پلتفرم یا سرویس ارائه‌شده توسط Bluesky به اشتراک می‌گذارید، به Bluesky و شرکت‌های مرتبط با آن حق استفاده و اشتراک‌گذاری آن محتوا را می‌دهید.

با این شرایط، Bluesky می‌تواند محتوای شما را به روش‌های مختلف، از جمله تبلیغ Bluesky و خدمات آن از طریق کانال‌های رسانه‌های اجتماعی، استفاده، کپی، اصلاح، توزیع و نمایش دهد. آنها می توانند این کار را بدون پرداخت پول به شما انجام دهند. از طرفی، آنها بدون اجازه شما از محتوای شما در هیچ محتوای حمایت شده استفاده نخواهند کرد.

چگونه شبکه Bluesky خود را بسازیم

برای یافتن افرادی برای ارتباط با آنها، از جستجو برای یافتن پست ها و کاربران با کلمات کلیدی خاص استفاده کنید. می‌توانید به پست‌های کاربران دیگر پاسخ دهید، بازنشر کنید و آنها را لایک کنید. سه نقطه گزینه های اضافی از جمله ترجمه و اشتراک گذاری با شبکه های دیگر را ارائه می دهد. برای یافتن حساب‌های مرتبط برای دنبال کردن، به برگه کاربران بروید. هنگامی که از نمایه کاربر دیگری بازدید می کنید، می توانید آنها را دنبال کنید یا از سه نقطه برای یافتن گزینه های بیشتر استفاده کنید، از جمله یکی برای افزودن کاربر به لیست.

Bluesky Lists Vs. لیست های توییتر

لازم به ذکر است که لیست های Bluesky مانند لیست های توییتر نیستند. در توییتر، زمانی کاربران را به لیست اضافه می کنید که بخواهید آنها را از نزدیک دنبال کنید. در Bluesky، کاربران را به لیست‌ها اضافه می‌کنید تا فعالیت آن‌ها را بی‌صدا کنید. هنگامی که یک لیست بی صدا Bluesky ایجاد می کنید، در نمایه شما قابل مشاهده خواهد بود. با این حال، می‌توانید لیست‌های بی‌صدا سایر کاربران را دنبال کنید تا همان گروه از کاربران را به‌طور خصوصی نادیده بگیرید.

علاوه بر لیست‌های بی‌صدا عمومی، می‌توانید به روش‌های بیشتری برای تعدیل محتوایی که در Bluesky می‌بینید در بخش Moderation دسترسی داشته باشید. در اینجا، می‌توانید تنظیمات فیلتر محتوای خود را به‌روزرسانی کنید، یک حساب را بی‌صدا کنید، یا یک حساب را مسدود کنید.

فیدهای من

My Feeds به کاربران اجازه می دهد تا الگوریتم های سفارشی برای نمایش محتوا ایجاد کنند. این فید که توسط تیم Bluesky ایجاد شده است، به‌روزرسانی‌هایی را از کسانی که دنبال می‌کنید و افرادی که دوست دارند نشان می‌دهد.

چگونه دسته یا دامنه کاربری Bluesky خود را تغییر دهید

همانطور که گفته شد، برای تغییر دسته کاربری خود می توانید به تنظیمات حساب کاربری خود مراجعه کنید.

گام بعدی در رسانه های اجتماعی غیرمتمرکز

Bluesky ممکن است رویکردی به رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز ارائه دهد که می‌تواند بسیاری از مسائلی را که امروزه گریبانگیر پلتفرم‌های اجتماعی سنتی است را کاهش دهد. به نظر می رسد که Bluesky با توسعه مستمر پروتکل AT به آغاز عصر ارتباطات دیجیتال جدید اختصاص دارد. Bluesky با مشکلاتی که قصد دارد حل کند و استانداردهای باز که به دنبال ایجاد آن است، می تواند طرحی برای آینده رسانه های اجتماعی باشد. باید دید که Bluesky پس از خروج از نسخه بتا چقدر خوب عمل خواهد کرد.

جستجو
×
پیمایش به بالا

%70 تخفیف کلیه محصولات به مدت محدود

ساعت
دقیقه
ثانیه